
“Alleen al de weg ernaartoe is erg leerzaam”
Tijdens de Europese Brassband Kampioenschappen in Stavanger organiseert de European Brass Band Association (EBBA) voor de achtste keer de Europese Dirigentenwedstrijd. Uit 31 aanmeldingen zijn twee Nederlandse dirigenten geselecteerd: Jaap Musschenga uit Marum en Paul van Gils uit Roelofarendsveen. Samen met elf andere kandidaten strijden zij in twee voorrondes en een finale om de prijzen tijdens deze competitie die in 2011 gewonnen werd door Erik van de Kolk.
TEKST: REDACTIE KLANKWIJZER
FOTO’S: WARBER MEDIA/NBK
Voor Paul van Gils (34) is deelname een langgekoesterde wens. “Het lijkt me een geweldige kans en uitdaging om mezelf op dit podium te laten zien, om te mogen werken met orkesten en ensembles van dat kaliber, en me langs de meetlat te leggen van Europese toptalenten,” vertelt hij. “In 2020 heb ik me ook opgegeven en werd ik ook geselecteerd, maar door corona werd die editie afgelast. Toen ik zag dat er dit jaar weer een dirigentenwedstrijd was (waarbij de maximumleeftijd overigens 35 is), zag ik mijn kans schoon om het nog eens te proberen.”
Ook voor Jaap Musschenga (34) is het de laatste kans om deel te nemen. “In 2010 heb ik me al eens opgegeven, maar ben toen niet uitgenodigd. Ik was toen 19 en vond dat geheel logisch,” legt hij uit. “Het idee van meedoen aan deze wedstrijd heeft me nooit helemaal losgelaten. Vorig jaar dacht ik: dit is mijn laatste kans, dus laat ik nog eens een poging wagen.”
VERWACHTINGEN
Beide dirigenten gaan vooral de uitdaging aan met het oog op persoonlijke ontwikkeling. “Ik ga er eigenlijk een beetje blanco in,” zegt Paul. “Een hoop mooie muzikale en leerzame momenten! Niet alleen tijdens de sessie(s) die ik mag dirigeren, maar ook tijdens alle activiteiten die er bij de EBK komen kijken.”
Ook Jaap is realistisch over zijn verwachtingen. “Ik vind het moeilijk om verwachtingen uit te spreken, omdat je nooit weet hoe het met een orkest repeteert dat je niet kent. Ook het feit dat de eerste ronde slechts een half uur duurt, zorgt ervoor dat ik niet goed in kan schatten wat mijn kansen zijn.”
“Het is altijd ontzettend leerzaam om andere dirigenten aan het werk te zien, om een vreemd orkest te dirigeren en om zo efficiënt mogelijk te werk te gaan.
TIJDSDRUK
De voorbereiding speelt voor beide dirigenten een grote rol. “De weg ernaartoe is eigenlijk voor mij heel belangrijk,” vertelt Paul. “In een vrij korte tijd alle partituren instuderen, plannen maken, scenario’s bedenken, en dan hopen dat de piek op het juiste moment daar is. Onder die tijdsdruk goed voorbereid voor de dag komen en de juiste keuzes maken – daar ga ik voor.”
Jaap beaamt het belang van efficiëntie. “Het is altijd ontzettend leerzaam om andere dirigenten aan het werk te zien, om een vreemd orkest te dirigeren en om zo efficiënt mogelijk te werk te gaan.” Hij vervolgt: “Het grootste doel van mijn deelname aan deze competitie is om mezelf te ontwikkelen. Niet alleen tijdens de wedstrijd, maar ook in de voorbereidingen. Daarom volg ik momenteel ook dirigeerlessen bij verschillende dirigenten, en dat neem ik sowieso al mee naar de toekomst.”
Gepubliceerd: 19 apr 2025 - 09:39
Laatste update: 29 apr 2025 - 08:18